Lubelskie

Janowiec – Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy to lubelskie miasteczka, które należą do turystycznych rejonów województwa lubelskiego .

Pierwsze miejsce na trasie to Janowiec. Janowiec to zaciszna wioska, która w 1537 roku otrzymała prawa miejskie. Na początku XVI wieku powstał w tych okolicach Zamek wybudowany przez Michała Piotra Firlejów. W tych okolicach można odnaleźć Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Kazimierz Dolny jest to ciekawe miejsce pod względem architektury, nazywane inaczej miastem artystów. Na magicznym Rynku i ulicach miasteczka zaczyna się całe życie Kazimierza. Atrakcje to przede wszystkim:

  • Rynek ze studnią, której historia jest bardzo ciekawa,
  • odwiedźcie również kamienicę Przybyłów,
  • piękny kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.
  • ruiny zamku Kazimierza Wielkiego i baszty, to zakończenie tej cudownej wycieczki.

Nałęczów słynie z Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz uzdrowiska, każdego roku w te rejony przyjeżdża wielu turystów z całej Polski. Park Zdrojowy założony w XVIII wieku, Stare Łazienki, Sanatorium Książę Józef to miejsca, które warto odwiedzić. Niedaleko znajdziecie także Pijalnię Wód Mineralnych i Palmiarnię.

W Puławach zobaczyć można pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a w Puławach znajdziecie także pierwsze w Polsce muzeum. A mowa tu o Świątyni Sybilli ciekawej budowli założonej w 1801 roku przez Izabelę Czartoryską.